Logo SIPK

Association of Polish Engineers in Canada

Association des Ingénieurs Polonais au Canada

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie
Founded in 1941, Incorporated in 1944, Registered non-profit organization.


Mississauga Branch / Oddział Mississauga

 

Kronika Oddziału Mississauga SIP


Lata 1999–2020


Fragment wspomnień Jana Cytowskiego:

"W grudniu 1999 utworzyliśmy nowy Oddział SIP Mississauga. Odział powstał w większości z nowych członków, do których dołączyła grupa kolegów zamieszkałych na terenie Mississauga, a poprzednio należących do Oddziału Toronto. [...] Pierwszym przewodniczącym był Jarosław Goszczyński, potem p/o Tomasz Wesołowski, a na walnym w 2000 przejął to Janusz Łabędź."


Niedziela, 20 lutego 2000

Pierwszy inżynierski wyjazd na narty do Mount S. Louis. Organizuje kol. Tadeusz Kozłowski Wyjazd ten jest traktowany jako zgrupowanie reprezentacji SIP przed Polonijną Olimpiadą zimową, która ma się odbyć na początku marca w H.Valey.

Zdjęcie ze zgrupowania narciarskiego w Mount St. Louis (zdjecie sie nie zachowalo), przed Polonijną Olimpiadą, która odbyła się w niedzielę 5-go marca, 2000 w Hockley Valley. Na zgrupowaniu tym uczestniczył tylko kapitan reprezentacji SIP o/M-ga, Tadeusz Kozłowski. Na zdjęciu wraz z trenerem Ryszardem Matyskiem sympatykiem SIP o/M-ga.


14 marca 2000

Andrzej Dobrowolski, Compumemories, Mississauga
Nowości komputerowe i Internetowe


11 kwietnia 2000

Jerzy Parkitny
"Energia jądrowa-budowa elektrowni atomowych; zmierzch czy przyszłość"


Fragment sprawozdania z 44. Walnego Zjazdu SIP, zamieszczonego w biuletynie Okręgu Stołecznego (Ottawa, listopad 2000):

"Trudności przeżywa także oddział Mississauga. Na skutek wewnętrznych nieporozumień zrezygnował z funkcji przewodniczący oddziału kol. Jarek Goszczyński. ZG SIP został zmuszony do mianowania zarządu komisarycznego oddziału oraz wykluczenia z grona członków p. Zbigniewa Gwiazdę. Problemy te wykazały, że istnieje konieczność stworzenia Komisji Etyki Inżynierskiej."


W kwietniu (2002) odbył się kolejny odczyt wygłoszony przez kol. dr Juliusza Kirejczyka n.t. „Samochody dzisiaj i jutro”.



Przed wakacjami 2002


Rozpoczęliśmy trzeci rok działalności Oddziału Mississauga Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie. Od maja 2001 do maja 2002 utworzyliśmy stabilną bazę pod nasza działalność.

W lipcu założyliśmy konta bankowe i założyliśmy własne biuro.
W 2001 mięliśmy własne biuro w Plastmet Engineering Ltd. Jest. Serdecznie dziękuję właścicielowi Plastmet Stanisławowi Szczepanowskiemu za pomoc.  Powstała strona internatowa, która wykonał Zdzisław Dąbrowski.

Rozpoczęliśmy działalność 2001/2002 od prezentacji Mastercam Scott Reiner i Duane Weidinger z "In House Solutions Inc" zaprezentowali możliwości tego programu. Zainteresowanie było tak duże ze utworzyliśmy "Kolo CAD/CAM" . Rozpoczęliśmy od Mastercam, jesienią chcemy zorganizować kurs Solid Works. Nie są to jednorazowe kursy ale dlugofalowe przedsiewziecie majace na celu rozwiazywanie zaawansowanych praktycznych przykładów CAD/CAM z przemysłu i pomoc w znalezieniu pracy.

Kolo CAD/CAM odbywało spotkania od 9 lutego do 16 maja 2001. Zapoznaliśmy sie z Mastercamem, Solid Works (prowadził Andrzej Dracz) i Inventorem (prowadził Rafal Bieguniak. BBQ na zakończenie sezonu 2001 przebiegalo w niezapomnianej atmosferze.

W październiku z Andrzejem Drzewieckim prezesem Zarządu Głównego SIP Canada miałem zaszczyt uczestniczyć w 60-leciu Polonia Technica (nasz odpowiednik w USA). Obchody miały miejsce w bardzo reprezentacyjnym budynku Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Byliśmy przyjęci bardzo gościnnie i z przyjemnością stwierdziliśmy ze nasza organizacja jest znana poza granicami Kanady. Wzajemna wymiana doświadczeń będzie dla nas bardzo korzystna.
 W lutym gościliśmy Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto Jacka Junosze-Kisielewskiego. W prelekcji po tytułem "Polska - spojrzenie z nad Wisły i z zagranicy" pan Konsul mówił o sytuacji społeczno -gospodarczej w Polsce, podsumował 10-letni okres przemian i osiągnięć i odpowiadał na pytania z sali.

W marcu dr inż. Doerfer przedstawił prezentacje. "Parę Słów o Bezpieczeństwie Reaktorów Jądrowych CANDU". Wprowadziła ona słuchaczy w dzieje rozwoju kanadyjskiej energetyki jądrowej. Bez wątpienia, osiągnięcia myśli technicznej, jakich dokonano w tych laboratoriach, powinny być duma każdego Kanadyjczyka.

W listopadzie Jana Cytowskiego na stanowisku Wice-Prezesa zastąpił Jarek Goszczynski.
W marcu do zarządu oddziału dołączyli Zdzisław Dabrowski I Stanisław Szczepanowski. W kwietniu Sławek Basiukiewicz został skarbnikiem.

Bardzo dziękuje wszystkim członkom zarządu oddziału w roku 2001, Janowi Cytowskiemu, Jarkowi Goszczynskiemu, Sławkowi Basiukiewiczowi, Krystynie Tautt, Stanisławowi Szczapanowskiemu, Zdzislawowi Dabrowskiemu i wszystkim członkom Odziału Mississauga Stowarzyszenia Inżynierów Polskich za prace w budowaniu organizacji. Zycze wszystkim udanych wakacji I chcialbym abysmy spotkali sie po wakacjach we wrzesniu 2002.

Janusz Łabędź

Przewodniczący Oddziału Mississauga SIP Kanada


ThinkDesign


Krzysztof Kotyra
Application Engineer Solid Caddgroup Inc.
Presents / Prezentuje:
thinkdesign

Trójwymiarowe Modelowanie Komputerowe (3D CAD Modeling)

Polsko – Kanadyjskie Centrum Kultury im. Jana Pawla II, 4300 Cawthra Rd. Mississauga
Pazdziernik. 24. 2002 (czwartek) 19:00


SolidWorks


Javelin Technologies Inc.
Presents / Prezentuje:
Unleashing the Power of 3D for Everyone in Product Development
Polsko – Kanadyjskie Centrum Kultury im. Jana Pawla II,
4300 Cawthra Rd. Mississauga
December. 12. 2002 (Thursday) 7:00PM


J-Squared Technologies Inc. Prezentuje:
GibbsCAM / CNC MACHINING
"Powerfully Simple, Simply Powerful"
By
Paul Martin
Mike Jefferies

February. 19. 2003 (Wednesday) 7:00PM


Mija trzeci rok

Janusz Łabędź, The New Link 1-4/2003

Mija trzeci kolejny rok działalności Oddziału Mississauga, Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie. Postaram się w skrócie przypomnieć co wydarzyło się w tym okresie.

[...]

A teraz w skrócie nasze prezentacje z tematu CAD/CAM.

  • listopad 2002 - Krzysztof Kotyra z Solid Caddgroup Inc. prezentował "thinkdesign" 

  • grudzień 2002 - Javelin Technologies Inc. prezentował Solid Works 

  • luty 2003 - JSquared Technologies Inc. prezentował GibbsCAM 

  • marzec 2003 - JSquared Technologies Inc. prezentował Solid Edge. 

  • maj 2003 - In House Solutions prezentował MasterCAM.

Zorganizowaliśmy też spotkania z polskimi pisarzami którzy promowali własne książki:

  • marzec - Stanisława Plichta z książką "Immunologiczny wyścig po zdrowie"
  • kwiecień - Bożena Sawa z książką "Romans z angielskim"
  • czerwiec - Jerzy Adamuszek z książką "Słonie na olejno"

Od października 2002 do kwietnia 2003 co tydzień odbywały się spotkania naszej "CAD/CAM Group" .W tym roku spotykaliśmy się w WSS Tech. u Leszka Szafrana. Przewinęło się około 20 osób. Skupiliśmy się na Solid Works, który prezentował Andrzej Dracz.

Koniec roku akademickiego W maju zakończyliśmy BBQ, na które zaprosił nas Andrzej Dracz. Od kwietnia Krzysztof Adamczyk, Sławek Basiukiewicz i Maria Gronau pracują nad stroną internatową Centrum Kultury Polskiej w Mississauga. Strona będzie miała premierę w czerwcu. Stronę będziemy prowadzić w zamian za bezpłatnie otrzymywaną salę.

Organizujemy piknik 14 czerwca w Parku Erindale w Mississauga, na który zapraszamy wszystkich członków oddziału Mississauga i wszystkich członków oddziałów Hamilton i Toronto.

Bardzo dziękuję wszystkim członkom zarządu oddziału w roku 2002, Sławkowi Basiukiewiczowi za prowadzenie finansów, Leszkowi Szafranowi za udostępnienie nam swoich pomieszczeń w WSS Tech, Stanisławowi Szczepanowskiemu za biura w Plastmet Engineering i wszystkim członkom Oddziału Mississauga Stowarzyszenia Inżynierów Polskich za pracę w organizacji.

Witam wszystkich 11 nowych członków w oddziale Mississauga.

Życzę wszystkim udanych wakacji, do zobaczenia na pikniku. Chciałbym, abyśmy spotkali się wypoczęci i zadowoleni po wakacjach, we wrześniu 2003.

Janusz Łabędź
Prezes Oddziału Mississauga SIP Kanada,
Mississauga 2 czerwca 2003



Uczestnicy kursu SolidWorks: Stanisław Szczepanowski, Leszek Szafran, Ryszard Bocheński.


Wigilia w SIPwK Mississauga

Od lewej: Janusz Kokoszka, Stanisław Szczepanowski, Wiktor Szczerbowski, Ryszard Bocheński, Janusz Łabędź.


Sprawozdanie Przewodniczącego Oddziału

Członkowie naszego oddziału byli bardzo aktywni na różnych płaszczyznach i w formach życia organizacji polonijnych...

  Sprawozdanie z działalności Oddziału Mississauga za rok 2004-2005  


Zebranie Zarządu

14 stycznia 2005 r


Obecni: Slawomir Basiukiewicz - v-ce przewodniczący Oddzialu SIP Mississauga, prowadzący zebranie Stan Szczepanowski - członek Zarządu Oddziału, gospodarz Marysia Świętorzecka – Członek Zarządu Oddziału Tadeusz Jedrzejewski - Członek Oddziału Janusz Kokoszka - Członek Oddziału Leszek Gronau – Skarbnik Oddziału, nieobecny fizycznie, uczestniczył w zebraniu -conference call

2. Lekcje CAD –u
Duże zainteresowanie lekcjami Solid Works. Lekcje wznowine zostana 24 Jan,05 Poniedzialek Odpowiedzialny Janusz Kokoszka Ryszadrd Bochenski, Andrzej Dracz, Staszek Szczepanowski

Pomysl zakupienia rzutnika do lekcji Cad-owych i Prezentacji. Koszt ok. $1200 Cześć sponsorzy , cześć ze składek członków spłacanie pożyczki – w okresie kilku lat

3. Prezentacje
– maja być nowe wersje Mastercam-u (w marcu), AutoCad - Inventora – organizacja Sali i prelegentów – Slawek Basiukiewicz
Zaczynamy nowy wątek w naszych prezentacjach i aktywnosci - INTERNET
Marysia – Program Leader
Prezentacja dla czlonkow oddzialu Voice over Internet, Tele-conferencing, Rozmowy Telefoniczne za darmo przez internet. Skype.com versus MS Windows Conferencing
KONFERENCJA Z PREZESEM JANUSZEM ŁABĘDZIEM – Mississauga –Chicago
Lekcja CAD-u na odleglosc, Janusz będzie mówił o swojej pracy i Polonii w Chicago juz w lutym Marysia, Janusz pomoże w zorganizowaniu Sali, Staszek udostępnia High Speed Internet

„Polonia Electronica”
bedziemy zachęcać swoich członków do budowania portali internetowych- Rodzina, Hobby, Professional Profile, Business, Linkownia, Forum Dyskusyjne, Internet Marketing
Promocja internetowa – idei, produktów i usług, prywatnych zainteresowań
Budowanie stron internetowych to bardzo proste – edytory MS FrontPage, Netscape Composer MS Word Prezentacje dla czlonkow i General Public. Wokół prostego pomysłu możemy osiągnąć dużo Marysia, Slawek, Hieronim ZG

4. Walny Zjazd SIP Hamilton .Marysia – prezydium zjazdu przy współudziale Sławka opracowała bardzo dobre sprawozdanie ze zjazdu, zredagowała i umieściła na stronie oddziału Mississauga dostępne dla wszystkich członków SIP w rekordowo krótkim czasie. Świetna robota duże podziękowania dla Marysi. Krotka informacja o tym co sie dzieje po zjazdach w Hamilton – SIP, Vancouver - KPK
Sprawa Listu 5 byłych Prezesów do ZG SIP, Komisja Etyki , Sprawa Oddziału London, Nawiązanie do sprawy Zbyszka Gwiazdy z oddziału Mississauga i powstaniu Komisji Etyki. Konkluzja - członkowie Mississauga wola zajmować sie pozytywnymi i konstruktywnymi sprawami.
5. Picnic - wspólne imprezy z Oddz Hamilton bardzo dobrze wyszły. W tym roku nasza kolej. Planowane wspólne połączenie Imprezy z KPK Mississauga i Festiwalem Młodych Talentów na początku maja – zły pomysł - jeszcze za zimno, zbyt wiele imprez. Picnic – koniec maja początek czerwca.

6. W połowie maja czeka nas Walny Zjazd Oddziału Mississauga Leszek Gronau w najbliższym czasie uaktualni listę członków. Zebranie składek do za rok 2005 do końca kwietnia jest sprawa gardłową. Zarząd Główny SIP rozlicza sie z KPK w czerwcu Stan konta na dzien 30 wrzesien 2004 jest $675.40. Taki statement właśnie odebrałem z banku (Credit Union) .

6a Sprwawy Czlonkowskie Otrzymaliśmy z Zarządu Głównego od Marka Trząskiego aplikacje nowych członków 3 (trzy ) Zatwierdzone przez ZG oraz 2 dwie do uzupełnienia

Marek Baszak - member nr 2428
Emil Koper - member nr 2429
Grzegorz Matzke - member nr 2430

Jaroslaw Wujek – aplikacja zwrócona przez ZG – nie podpisane rekomendacje przez prezesa oddziału
Michal Kielb - aplikacja zwrócona przez ZG – nie podpisane rekomendacje przez prezesa oddziału

W imieniu Zarządu serdecznie witam w naszych szeregach, gratuluje członkostwa w najstarszej i najprężniejszej organizacji polonijnej w Kanadzie.

W imieniu swoim i w imieniu Janusza bardzo przepraszam naszych nowych kolegów, Michała Kiełb i Jarka Wujka, za małe niedopatrzenie, w rezultacie którego sprawa członkostwa formalnie nie została sfinalizowana. Janusz dostał prace w Detroit - trochę nas osierocił, stad wiele opóźnień i zaległych spraw.

Termin nastepnego zebrania - 14 Luty, 2005 Postaramy sie polaczyc to z Prezentacja Internetowa i konferencja z Januszem Łabędziem

Sporządził Sławek Basiukiewicz
18 styczeń, 05


Valens - piknik 2006

  Reportaż, fotografie  


Sprawozdanie Przewodniczącego Oddziału

Budujemy długotrwałe relacje i utrzymujemy kontakty między sobą niemal na co dzień. Oddział rośnie i ciągle przybywają nowi członkowie...

  Sprawozdanie z działalności Oddziału za lata 2005 - 2008  


Kurs MASTERCAM, Cyclone Grand Opening



  Relacja i fotografie  



Bombardier - Family Day 2007


Bombardier – Family Day 8 września 2007 – Zakłady deHavilland - bardzo udana impreza – wiele osób miało okazję zobaczyć efekty swojej pracy na w gotowym wyrobie – produkowane przez nich części na linii montażowej samolotów – Bombardier to 3-ci pod względem wielkości producent samolotów pasażerskich na Świecie.

Leszek Szafran, właściciel WSSTechnologies, z młodszym synem.

WSSTechnologies i Cyclone Manufacturing - członkowie oddziału SIPwK Mississauga – to poddostawcy dla przemysłu lotniczego elementów strukturalnych samolotów wykonywanych obróbką skrawaniem.

Solar powered car Joint project University of Toronto i Bombardier Inc.
Janusz Kokoszka, Leszek Szafran i ich synowie omawiają szczegóły techniczne z twórcami projektu.

  Więcej zdjęć z Bombardier Family Day  


VI MISTRZOSTWA SIP W TENISIE STOŁOWYM

15 marca 2008

SIP Oddział Hamilton przy współudziale SIP Mississagua organizuje VI Mistrzostwa SIP w Tenisie Stołowym

Turniej odbędzie sie w SOBOTĘ 15 marca o godz. 11.00 w Domu Polskim w Hamilton 4 Solidarność Pl. (przy polskim kościele przy Barton Str.)

Będzie to impreza sportowo rekreacyjna na którą zapraszamy członków wszystkich oddziałów do wspólnej zabawy. Na zwycięzców czekają nagrody oraz puchar Prezesa SIP. Zgłoszenia chętnych przyjmuje do dnia 12 marca Ryszard Murynowicz tel.(519) 751-3403

Regulamin

  • System rozgrywek będzie zależny od ilości zgłoszonych zawodnikow.
  • Udział wziąć mogą członkowie SIP wraz z rodziną (dzieci)
  • Organizatorzy zapewniają napoje i przekąskę
  • Wpisowe 5$ od uczestnika

Przewidywane zakończenie imprezy o godz. 3 pm


Inżynierowie uczą harcerzy ekologii przyrody

8 lipca 2009


Kol. Michał Kiełb po spotkaniu z harcerzami Drużyny „Wigry” w okolicy Barry's Bay.

  Z harcerzami, o zwyczajach dzikich zwierząt  



PIKNIK w parku VALENS

11 lipca 2009

Piknik w Valens to już tradycyjna impreza Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie - "Na początek lata". Valens położone jest blisko Mississauga, Hamilton, Kitchener i Toronto, doskonała okazja do spędzenia mile czasu z kolegami i rodzinami z pobliskich oddziałów.

Michał Kielb, Tadzio Jedrzejewski, Janusz Kokoszka, Wacław Jabłoński, Staszek Kulina, Ryszard Sochoń, Staszek Szczepanowski, Leszek Szafran.

  Valens 2009 - więcej fotografii  


Prezentacja SolidWorks - 3D Design software

March 9, 2010

Po zakończeniu Kursu Mastercam - CNC machining Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział Mississauga organizuje prezentację nowości w SolidWorks -3 D Design software.

SolidWorks to obecnie jeden z najlepszych programów CAD na rynku.

Prezentacja odbędzie się w siedzibie oddziału Mississauga w firmie Cyclone Mfg, 6811 Century Dr, Mississauga, 9 marca o godz. 19.

Zebranie jest otwarte dla członków SIP i przyjaciół członków naszego Stowarzyszenia. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Prosimy o potwierdzenie przybycia w celu ułatwienia wejścia do firmy.

Sławek Basiukiewicz
Przewodniczący Oddziału SIP Mississauga


Symposium on Aerospace Composite Materials

29-30 kwietnia 2010

Celem Sympozjum było przedstawienie konstrukcji, produkcji i zastosowania materiałów kompozytowych w przemyśle lotniczym - jako technologii przyszłości dla produkcji lepszych i lżejszych samolotów. Materiały kompozytowe to przyszłość przemysłu lotniczego.

  Więcej...



Piknik 2010 w Valens

W niedzielę, 13 lipca 2010, w Valens Conservation Area odbył się doroczny piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie, oddział Mississauga.

W samo niedzielne południe zjechały do uroczego Valens samochody z gospodarzami i gośćmi pikniku. Przybyli członkowie i ich rodziny z zaprzyjaźnionych kół z Hamilton, Kitchener i Toronto. W miarę powiększania liczby uczestników na stołach przybywało też różnych smakowitych potraw. Na jednym ze stołów królował pieczony prosiak, który już od lat jest stałym kulinarnym punktem piknikowego programu. Na parkowe BBQ trafiły również kiełbaski i wcześniej zamarynowane kurczaki. Stół obok, wypełniony był rozmaitymi sałatkami, owocami i ciastami przygotowanymi przez piknikowych gości i gospodarzy. Oczywiście nie zabrakło też napojów chłodzących...

W bardzo miłej atmosferze wszyscy znaleźli coś ciekawego dla siebie, a więc pogawędki, grę w piłkę nożną, spacery nad wodę i po parkowych szlakach. Nie zabrakło też śpiewów przy dźwiękach gitary. Dopisała piękna pogoda i znakomite humory, wszyscy bawili sie wyśmienicie. Niemalże o zmroku nastał czas pożegnania - do następnego roku. A wiec do zobaczenia w Valens latem 2011.

Janusz Kokoszka




Opłatek 2010


Prezentacja n.t. Fukushima Daiichi nuclear disaster

November 8, 2011


Pierwsza dekada

Po pewnym kryzysie organizacyjnym w poprzedniej kadencji 2005-2008, kiedy to nie mieliśmy stałej siedziby i stałych spotkań. Spotykaliśmy się w restauracji Ballada. Na zaproszenie Andrzeja Sochaja znaleźliśmy nowa siedzibę w jego firmie Cyclone Manufacturing. Dzięki temu mieliśmy stałe spotkania i zaczęliśmy dobrze funkcjonować. Zaowocowało to również w wiele ciekawych i potrzebnych inicjatyw form organizacyjnych bardzo dobrze zaczęliśmy funkcjonować.

Bombardier – Family day 8 wrzesień 2007 – Zakłady deHavilland - bardzo udana impreza – wiele osób miało okazje zobaczyć efekty swojej pracy na w gotowym wyrobie – produkowane przez nich części na linii montażowej samolotów – Bombardier to 3 pod względem wielkości producent samolotów pasażerskich na Świecie.

Kurs Mastercam z inicjatywy Staszka Szczepanowskiego i przy wydatnej pomocy Andrzeja Sochaja, który finansował cały kurs z materiałami softwarem i a przede wszystkim ze wspaniałym instruktorem Peter Mednikow. Wiele osób skorzystało zawodowo z tego kursu, pozyskaliśmy nowych członków, mieliśmy reportaż, który ukazał się w Omni Television. Było to nauczanie i wymiana doświadczeń zawodowych w dziedzinie obróbki skrawaniem. Uczestniczyli również koledzy z innych oddziałów

Dużym sukcesem było również prezentacja o nowościach Solid Works zorganizowana przez Janusza Kokoszkę.

Szczegóły w Sprawozdaniu Przewodniczącego Oddziału z działalności Oddziału Mississauga Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie za rok 2008- 2011. (doc)


Plan energetyczny dla Ontario

Energy Mini-conference
Educational Series 2012


Joint Venture IEEE/ISA/PEO/SIPwK/SDP


Series Program:


Michał Kiełb: Broń myśliwska

2012

  Wiecej fotografii z prezentacji Michała  


Janusz Kokoszka - Prezentacja "Opakowania"

2012

Kol. Janusz Kokoszka przygotował i poprowadził prelekcję "Od producenta żywności do klienta" na temat projektowania i produkcji opadowań stosowanych w przemyśle spożywczym. Przedstawił firmę, w której pracuje - Lakecity Food - i wyjaśnił, jak przebiega proces pakowania żywności, wiele różnych rozwiązań w zależności od konkretnego produktu, oraz o ostrych wymaganiach i przepisach obowiązujących w przemyśle opakunkowym.

Kol. Janusz omówił konstrukcję wielu maszyn często jego własnego pomysłu. Wystąpienie było bogato ilustrowane wieloma slajdami i video clipami, pokazującymi przebieg procesu i zasadę działania maszyn oraz stopień skomplikowania samego procesu i automatyki.

Na początku pracy w Lakecity Food kol. Kokoszka zaprojektował wiele procesów i maszyn; każdy nowy towar wymaga innego podejścia i innej metody pakowania. W wykonaniu niektórych części do tych projektów maszyn i urządzeń technologicznych pomagali mu koledzy z Oddziału Mississauga - właściciele warsztatów obróbki skrawaniem - kol. Staszek Szczepanowski i kol. Leszek Szafran, bardzo aktywni w pracy Oddziału Mississauga i koleżeńskiej współpracy w okresie tworzenia się naszego stowarzyszenia w Mississauga.

Pomysły i inicjatywy kol. Janusza Kokoszki znacznie się przyczyniły do rozwoju Firmy Lakecity Food. Choć z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, to nauczył się projektowania części maszyn dzięki kursom Solid Works organizowanym z inicjatywy kol. Janusza Łabędzia.


  Wiecej fotografii  


Artur Tofilo: Katalizatory do silników spalinowych

13 marca 2012


Oddział Mississauga:
w (przed)świątecznym nastroju


Tegoroczny opłatek zorganizowaliśmy 11 grudnia (2012) w gościnnych progach Cyclone Manufacturing. Przyjaciele Stowarzyszenia i goście z sąsiednich oddziałów (zawsze mile widziani!) przynieśli sporo ciast, napojów. To był wieczór w prawdziwie świątecznym nastroju.



SIP Missisauga: Przeszłość i przyszłość maszyn elektrycznych

Zapraszamy na pierwsze w tym roku zebranie SIP Mississauga we wtorek 15 stycznia 2013, godz. 19 przy 7300 Rapistan Crt. Nasze comiesięczne spotkanie rozpoczynamy prezentacją Janusza Nowakowskiego „Rodzaje maszyn elektrycznych – generatory i silniki elektryczne  – przeszłość i przyszłość”


Mississauga: turniej tenisa stołowego

20 kwietnia (2013) w Centrum Jana Pawła II SIP Oddział Mississauga zorganizował tradycyjny Turniej Tenisa Stołowego - w tym roku o puchar prezesa SIP. Jak zwykle - poziom towarzyski ale najważniejsze, że była to dobra zabawa dla wszystkich.

Wyniki turnieju:

1 miejsce kol Adam Arent
2 miejsce kol Antoni Barański
3 miejsce kol Andrzej Felińczak


Wizyta w Cyclone Milton (2013)



Jesienne spotkanie SIP

28 września 2013 w Parku im Paderewskiego



Tradycyjne "Wine and Cheese Party" Oddziału Toronto SIP, zaplanowane było w tym roku jako międzyoddziałowe "Jesienne Spotkanie SIP", organizowane przy współudziale Zarządu Głównego i Oddziału Mississauga. Zaproszone były wszystkie oddziały.

Spotkanie w sobotę, 28 września odbywało się w sali bankietowej parku ale ze względu na piękną pogodę sporo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu.

  Zobacz więcej fotografii


Design Solutions for OEMs


Employing a highly efficient table-top format, DEX provides a forum for face-to-face interactions where engineers, product developers, machine builders and systems integrators can discuss, network, solicit advice and 'kick the tires' on the latest technologies and applications that drive your business.

Why YOU should attend:

  • Meet face-to face with product and application engineers who know their stuff
  • Get hands-on experience with the products and solutions displayed
  • No maze-like halls; no disengaged exhibitors,
  • and no booth gimmicks

OCTOBER 30, 2013
Show Hours: 10 AM - 4 PM
Mississauga Convention Centre
75 Derry Road West, Mississauga, ON

FREE REGISTRATION
FREE PARKING

More info: www.dex2013.com


Take Back Manufacturing

18 listopada 2013

Na spotkaniu Oddziału Mississagua SIP Nigel Southway, prezes oddziału Toronto Society of Manufacturing Engineers - SME Stowarzyszenia Inżynierów Produkcji, przedstawił prezentację na temat „Take Back Manufacturing”, czyli „Przywrócić Sektor Produkcyjny” w gospodarkach USA, Kanady i Ontario.

  Obszerne sprawozdanie z prelekcji



Hieronim Tersiński - prezentacja n.t. rodzajów oświetlenia

2013

Prezentacja o źródłach światła miała pokazać nie tylko różnice w efektywności przetwarzania energii elektrycznej na światło ale również inne paramtery np CRI, jak i detale konstrukcji.

Incandescent
a filament wire heated to a high temperature
glass bulb that is filled with inert gas (or evacuated)
incandescent bulbs convert less than 5% of the energy they use into visible light 15 lumen /W
The luminous efficacy of a typical incandescent bulb is 16 lumens per watt
low manufactuing cost, great variety
around 1000 hours for home light bulbs

Halogen
In a halogen lamp, filament evaporation is prevented by a chemical process that redeposits metal vapor onto the filament, extending its life.
and maintaining the clarity of the envelope.
25 lumen/ W

Fluorescent
fluorescent tube is a gas-discharge lamp that uses electricity to excite mercury vapor.
The excited mercury atoms produce short-wave ultraviolet light that then causes a phosphor to fluoresce,
110 lumens/W T8 T5
efficient fixtures

Mercury vapor
electric arc through vaporized mercury to produce light
The arc discharge is generally confined to a small fused quartz arc tube mounted within a larger borosilicate glass bulb. The outer bulb may be clear or coated with a phosphor
Mercury vapor lamps are more energy efficient than incandescent and most fluorescent lights, with luminous efficacies of 35 to 65 lumens/wat
Long bulb lifetime in the range of 24,000 hours
white light with a bluish-green tint due to mercury's combination of spectral lines.

Low pressure sodium
the most efficient electrically powered light source when measured for photopic lighting conditions— 200 lm/W,
18000 hrs
single wavelenght - no color rendering CRI of nearly zero
monochromatic light averaging a 589.3 nm wavelength
borosilicate glass gas discharge tube (arc tube) containing solid sodium,
they do not decline in lumen output with age.

High pressure sodium
about 100 lm/W—when measured for photopic lighting conditions.
The higher powered versions of 600 W have an efficacy of even 150 lm/W.
intense pinkish orange light when warmed.
improved color rendering, still poor
the arc tube is typically made of translucent aluminum oxide
contain additional elements such as mercury,

High intensity discharge
Metal halide and ceramic metal halide
105 lumen /W
ceramic metal halide - 95CRI
very difficult to start special fixtures
relatively expensive ballast

LED
white LED available since 2003
2003 65 lm /w
2012 250 lm /W
Typical lifetimes quoted are 25,000 to 100,000 hours,
There are two primary ways of producing white light-emitting diodes (WLEDs), LEDs that generate high-intensity white light. One is to use individual LEDs that emit three primary colors[74]—red, green, and blue—and then mix all the colors to form white light. The other is to use a phosphor material to convert monochromatic light from a blue or UV LED to broad-spectrum white light,

The potential advantages of OLEDs include thin, low-cost displays with a low driving voltage, wide viewing angle, and high contrast


Construct Canada


Experience Canada's Largest Building Design & Construction Show

 

W dniach 4-6 grudnia 2013 w Metro Toronto Convention Centre South Building odbędzie się doroczna wystawa Construct Canada.

Seminarium Emerging Innovations and Untapped Business Opportunities in Poland będzie miało miejsce 5 grudnia w godzinach 14:30 - 16:00. Szczegóły tutaj. Ktokolwiek by chciał wziąć udział, powinien się zarejestrować przez web site. Rejestracja jest free.

Seminaria w większości są tanie ok $30, jest ich cała lista:


Spotkanie opłatkowe

10 grudnia 2013 r.

Jak co roku, spotkaliśmy się w przedświątecznym nastroju  w gościnnych salach Cyclone na 2225 Meadowpine w Mississauga, aby złożyć sobie życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia  i nadchodzącego Nowego Roku 2014.   Więcej...



Prelekcja: stopy aluminium

6 maja 2014


Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie Zorganizowało prelekcję na temat wysokiej jakości stopów aluminium.

Prelegentem był Mirosław Niedzinski, Manager Product Development w firmie Constellium. Przedstawiono nowe stopy aluminium i ich zastosowania.

 

Speaker's Bio (.doc)


Piknik: na początek lata (2014)

Piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie (SIPwK) „Na początek lata” jest coroczną imprezą integrująca dla członków, rodzin i sympatyków Stowarzyszenia  – organizatorami są: Oddział Mississauga, Oddział Toronto i Zarząd Główny Stowarzyszenia.

Po raz drugi będziemy mieć piknik w Parku Paderewskiego – wielka zasługa kol. Krystyny Sroczyńskiej.

Park Paderewskiego  w dniu 5 lipca 2014 sobota  od godz. 12 do zmroku
 9700 Hwy 27 , Vaughan, Canada

9700 Hwy 27 - Google Maps

Przynosimy – dobre humory, rodziny i przyjaciół  sałatki i trochę deserów

Serdecznie zapraszamy wszystkich koleżanki i kolegów z sąsiednich oddziałów.

Sławomir Basiukiewicz

Przewodniczący  Oddziału  Mississauga


Walne zebranie 2014


Jesienny Piknik SIP

20 września 2014

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie - Oddział Toronto, Oddział Mississauga i Zarząd Główny zapraszają Członków wszystkich Oddziałów wraz z Rodzinami i Przyjaciółmi na   PIKNIK   SIP w Parku im. I.  Paderewskiego,  9700 Hwy 27, Vaughan, Ontario - Google Maps

Nasz piknik na początku lata w Parku im. I. Paderewskiego był znakomitym wydarzeniem. Piknik na zakończenie lata niech też taki będzie. Przynosimy znowu dobre humory, sałatki, sery, owoce, napoje i desery.

To miejsce zawdzięczamy Komendantowi Placówki 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Krzysztofowi Tomczakowi z Zarządem. www.paderewskipark.org


Wolne od zanieczyszczeń anodowanie części aluminium


Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie Oddział Mississauga: POLLUTION FREE ANODIZING (Wolne od zanieczyszczeń anodowanie części aluminium). Nowe wymogi technologiczne od producentów samolotów – Boeing i Airbus

10 lutego w Stowarzyszeniu Inżynierów Polskich w Kanadzie Oddział Mississauga mieliśmy nasze comiesięczne koleżeńskie spotkanie i prezentację. Tym razem tematem prezentacji było POLLUTION FREE ANODIZING – Wolne od zanieczyszczeń anodowanie części ze stopów aluminium.

To nasze jedno z wielu spotkań z cyklu "Techniki wytwarzania". Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami naukowo-technicznymi w tej dziedzinie, dowiedzieć się o przepisach ochrony środowiska narzucanych przez agencje rządowe w Kanadzie, Europie i USA, ale także przyjrzeć się praktycznej stronie całego procesu anodowania. Spotkanie odbyło się w nowoczesnej galwanizerni, a gospodarzem spotkania był Cyclone Manufacturing. Prezenterem był Peter Misev – Process Manager – Cyclone MFG.

  POLLUTION FREE ANODIZING - więcej szczegółów


Turniej Tenisa Stołowego - Oddział Missisauga


23 maja 2015 w Centrum JPII Mississauga odbył się kolejny tradycyjny już Turniej Tenisa Stołowego o puchar Prezesa SIP. Zwycięzca Turnieju - Antoni Barański, II miejsce - Wadim Sebecki - koszulka w kratę, III miejsce - Adrian Gruba - w ciemnej koszulce. Kol. Antoni, stary, ale jary - ograł dwóch młodych i silnych - stara gwardia nie rdzewieje... Gratulacje!!!


"Na początek lata" - Piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie

20 czerwca 2015, sobota, od godz. 12 - Park Paderewskiego - 9700 Hwy 27, Vaughan


Coroczny Wielki Piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie (SIPwK)  - „Na początek lata”  Park Paderewskiego  w dniu 20 czerwca  2015  sobota  od godz. 12 do zmroku  Piknik jest coroczną imprezą integrującą dla członków, rodzin i sympatyków Stowarzyszenia  organizowaną wspólnie przez Oddziały  Toronto i Mississauga SIP. Przynosimy – dobre humory ,rodziny i przyjaciół,  sałatki i trochę deserów  Serdecznie zapraszamy wszystkie Koleżanki i Kolegów z sąsiednich oddziałów  - Toronto, Mississauga,  Hamilton, Kitchener.

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie  
Krystyna Sroczyńska – Oddział Toronto  ksroczy@yahoo.ca
Sławomir Basiukiewicz - Oddział  Mississauga e-mail: slawbas@rogers.com


"Na zakończenie lata" - piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie


12 września 2015, sobota, od godz. 1 pm- Park Paderewskiego - 9700 Hwy 27, Vaughan

Słońce lub deszcz; ciepło, lub zimno. W razie deszczu mamy dach, albo salę.

TO WSZYSTKO DZIĘKI GOŚCINNOŚCI ZARZĄDU PLACÓWKI 114 STOWARZYSZENIA WETERANÓW ARMII POLSKIEJ Z KOMENDANTEM KRZYSZTOFEM TOMCZAKIEM.  

Przynosimy dobre humory, sałatki i desery - resztę SIP. Wstęp do parku Paderewskiego dla inżynierów wolny, Wolne datki od gości.

OKAZJA DO SPOTKAŃ, ROZMÓW i miłego spędzenia czasu.  

ZAPRASZAMY członków wszystkich oddziałów i przyjaciół Stowarzyszenia wraz z rodzinami. 

Krystyna Sroczynska SIP OT
Sławek Basiukiewicz SIP OM
Hieronim Teresinski  SIP ZG


Opłatek 2015




Kurs EXCEL


Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie - Oddział Mississauga
Dla członków i przyjaciół Stowarzyszenia, a także dla osób zrzeszonych w innych organizacjach Polonijnych rozpoczynamy KURS EXCEL.

Zaczynamy 2 Nov 2015.

6 Sesji po 2 godziny – Poniedziałki i Czwartki godz. 7 – 9 wieczorem – miejsce do ustalenia w którymś z zakładów Cyclone MFG - Mississauga – w zależności od liczby zgłoszeń. Kurs dla członków i przyjaciół SIP, dla innych organizacji Polonijnych

Excel jest częścią Microsoft Office – to spreadsheet i ma najprzeróżniejsze zastosowania – w zależności do czego chcemy jest nam potrzebny w najróżniejszych dziedzinach technicznych, przemysłowych i ekonomicznych . Pola są numeryczno –tekstowe, a wiec Excel można użyć do obliczeń technicznych, finansowych, księgowych, zarządzania, budget planning, inventory control , pricing, analyses, charts, time management, Integrating with Data Base, entering picture like files - scans, faxes, pdfs, jpeg, into Excel

Zaletą Excel jest to, ze jest zintegrowany z innymi zastosowaniami MS Office. Kurs jest bezpłatny – korzystamy z uprzejmości A. Sochaja.

Kurs jest po angielsku – prowadzi Patrick Lagowski pracownik A. Sochaja, młode pokolenie Polaków wychowanych i wykształconych w Kanadzie – rozumie po polsku, ale mówi po angielsku

Andrzej Krysztofowicz


Real-Time Aircraft Monitoring
The benefits and challenges

Wtorek, 16 lutego 2016

Prelegent: Tom Dudek, P. Eng., - Vice President (Engineering), STAR NAVIGATION SYSTEMS GROUP LTD., Toronto


COMPUTER SECURITY - how to protect from viruses, malware, trojans

Wtorek, 12 kwietnia 2016, godz 19:30, 2225 Meadowpine, Mississauga.

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział Mississauga, zaprasza na prezentację Renaty Lach, absolwentki AGH, która od 16 lat pracuje w dziale informatycznym w przemyśle farmaceutycznym, a od 10 lat zajmuje się wirusami komputerowymi.


"Na początek lata" - doroczny PIKNIK Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie

18 czerwca 2016, sobota, od godz. 12 do zmroku - Park Paderewskiego - 9700 Hwy 27, Vaughan


Piknik jest coroczną imprezą integrującą dla członków, rodzin i sympatyków Stowarzyszenia  organizowaną wspólnie przez Oddziały  Toronto i Mississauga oraz Zarząd Główny SIP.

Pogoda zawsze nam sprzyjała - ale w razie niepogody jest zadaszenie i piękna Sala Rycerska.

Wstęp wolny dla członków i przyjaciół Stowarzyszenia. Przynosimy dobre humory, jakąś sałatkę lub łakocie - o resztę zadbają organizatorzy.


Mississauga: Turniej ping ponga

SIP Oddział Mississauga zaprasza członków, sympatyków i rodziny na tradycyjny towarzyski turniej ping ponga
„O Puchar Prezesa SIP”
12 listopada sobota godz. 12 -15; Centrum Jana Pawła II dolna salka. Bilety $5 – NA KAWĘ I PĄCZKI W BUFECIE
Zgłoszenia do kol. Antoniego Barańskiego - lub Sławka Basiukiewicza


13 listopada 2016 Uczestniczyliśmy w uroczystościach Dnia Niepodległości Polski – złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Patrioty

15 listopada 2016 Mieliśmy zebranie oddziału


Prelekcja: Computer security

18 listopada 2016

Kol. Renata Lach powtórzyła odczyt „ Computer Security (how to protect from viruses, malware, trojans)” dla szerokiej publiczności w Centrum JP II Mississauga. Centrum udostępnia sale dla SIP – na publiczne wykłady organizowane przez SIP– duża zasługa Hieronima, aby była większa obecność SIP w przestrzeni publicznej, w tak aktywnym ośrodku jak Centrum.

Renata Lach jest absolwentką Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Od wielu lat pracuje w dziale Informatycznym w przemyśle farmaceutycznym w Toronto.

  Computer security (slajdy)  


Opłatek w Mississauga

13 grudnia 2016


Jak co roku spotkaliśmy się w przedświątecznym nastroju na „Opłatku” w oddziale Mississauga Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie w gościnnych progach firmy Cyclone, gdzie oddział ma swoją siedzibę. Byli również koledzy i koleżanki z sąsiednich oddziałów.

Słowo zagajające spotkanie wygłosił kolega Michał Kiełb. Mówił o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, że jest to szczególny dzień w kulturze chrześcijańskiej – dzień pojednania, zgody i przebaczania.

Spotkania w Oddziale Mississauga mamy w każdy drugi wtorek miesiąca. W tym roku przypadło to na 13 grudnia, w którym przypadła 35 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Temu wydarzeniu poświecił swoją wypowiedź kol. Michał. Mówił o różnych formach prześladowania społeczeństwa przez komunistyczny reżym w Polsce w okresie Stanu Wojennego. Jedną z form prześladowania oprócz internowania działaczy i godziny policyjnej, był przymus uczestnictwa w zajęciach wojskowych aktywnych członków i sympatyków „Solidarności”.


Polowanie z obiektywem fotograficznym (2017)

9 stycznia (2017) odbyło się kolejne spotkanie SIP Oddziału Mississauga. Tym razem głównym mówcą i duszą spotkania był pan Michał Kiełb. Z powołania myśliwy i gawędziarz, ale również myśliwy polujący z aparatem, z pasją opowiadał ciekawostki myśliwskie i ciekawostki o różnych zwierzakach żyjących w Ontario.


Dowiedzieć się czegoś ciekawego...


 Mijają lata i zmieniają się potrzeby i cele organizacji polonijnych w Kanadzie. Myślę, że tak niepostrzeżenie wiele organizacji za motto swojej działalności powinno przyjąć takie słowa: „Spotkać miłych ludzi i czegoś nowego i ciekawego się dowiedzieć”. 

W takim kierunku idzie jakoś tak samoistnie wiele organizacji polonijnych. Być może członkowie Stowarzyszenia Inżynierów Polskich idą w tym kierunku również. 

W styczniu odbyło się kolejne spotkanie SIP Oddziału Mississauga. Dzięki gościnności pana Andrzeja Sochaja odbyło się ono w jego zakładzie Cyclone MFG Inc. Tym razem pan Michał Kiełb był duszą i głównym mówcą spotkania. 

Michał Kiełb, z powołania myśliwy i gawędziarz, ale również myśliwy polujący z aparatem, z pasją opowiadał ciekawostki myśliwskie i ciekawostki o różnych zwierzakach żyjących w Ontario. 

Na tym spotkaniu opowiadał o swoich polowaniach na zwierzęta za pomocą aparatów fotograficznych i całej przemyślnej konstrukcji wabików, które miały przyciągnąć zwierzęta pod te aparaty fotograficzne. Przy czym nie było prosto zamocować aparat tylko do jakiegoś drzewa. Chodziło o to, by dany zwierzak tak podszedł, by czujnik ruchu w aparacie zareagował i żeby aparat zrobił zdjęcie. Od strony technologicznej trzeba było również rozwiązać problem zasilania, gdyż ze względu na niskie temperatury baterie szybko się rozładowują. Tu przyszedł z pomocą kolega Hieronim Teresiński, który pomógł rozwiązać technicznie problem zasilania aparatów. 

Koledze Kiełbowi udało się sfotografować między innymi okaz czarnego niedźwiedzia, który miał tak na oko z 300 kilogramów wagi. Sfotografował wiele łosi, w tym i łosia z wydłubanym okiem. Kolega Kiełb wyjaśnił, że temu łosiowi oko wydłubał najprawdopodobniej czarny niedźwiedź. Zdumionym słuchaczom kolega Kiełb wytłumaczył, że czarne niedźwiedzie nie boją się atakować nawet dużych okazów łosi.

Koledze Kiełbowi udało się również zwabić i sfotografować wilki. Ale wydarzeniem w trakcie polowań z aparatem było złowienie rosomaka. Rosomaka jest bardzo trudno zobaczyć, gdyż na jednego rosomaka przypada około 400 kilometrów kwadratowych powierzchni lasów. Rosomak jest niezwykle trudny do zobaczenia, nie mówiąc o zrobieniu mu zdjęcia.

Kolega Kiełb wytłumaczył również, że na robienie zdjęć zwierzętom w Kanadzie trzeba mieć licencję. Taka licencja niedużo kosztuje. 9 lat temu kolega Kiełb zapłacił za nią 60 dolarów. Co 10 lat trzeba taką licencję odnawiać. Zwierzęta w Kanadzie uważane są przez rząd kanadyjski za dobro narodowe i za robienie zdjęć dobru narodowemu w Kanadzie trzeba po prostu płacić. 

Kolega Kiełb zorganizował prelekcję jako próbę pewnego szerszego swojego przedsięwzięcia. Zamierza on chodzić po szkołach i opowiadać młodym uczniom o swoich doświadczeniach i przygodach ze zwierzętami. No więc byliśmy tutaj na tym spotkaniu „widzami doświadczalnymi”. Ale warto było! To dobry pomysł, żeby dzieci w takim dużym mieście jak Toronto wprowadzić w świat przyrody kanadyjskiej!

Janusz Niemczyk

"Goniec", 20 stycznia 2017


Rozmowa o Polsce - Andrzej Kumor


23 stycznia 2017

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie zaprasza na spotkanie z redaktorem tygodnika Goniec Andrzejem Kumorem na temat ostatnich wydarzen w polskim Sejmie.

Rozmowę poprowadzi prezes Rady Polonii Świata Inż Jan Cytowski.

Spotkanie odbedzie sie w centrum JPII na parterze w kawiarni o godz 19:30 w poniedzialek 23 go stycznia

Wstęp wolny dla szerokiej publiczności. Zapraszamy!


Prelekcja kol. S. Basiukiewicza
Historia Państwa Polskiego

14 lutego 2017 r.


Zebranie organizacyjne Oddziału Mississauga

10 maja 2017

Prezentacja: Michał Kiełb - reportaż z Poligonu doświadczalnego kol. Michała – „Badania nad Dziczyzną i Ekologią Przyrody– „Polowanie kamerą na Rosomaka. Ważny projekt badawczy kol. Michala Kielba – Duża wartość naukowa – przykład pomocy koleżeńskiej, kolegów ze Stowarzyszenia w realizacji tego projektu.


Wielki Piknik Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie „Na początek lata”

Sobota, 24 czerwca 2017 r., Park im. Ignacego J. Paderewskiego – 9700 Hwy 27, Woodbridge, ON L4L 1A7


W sobotę w parku Padarewskiego odbył się coroczny piknik Stworzyszenia Inżynierow Polskich w Kanadzie. Rano tego dnia trochę padało, ale póżniej zrobiła się już piękna pogoda. Goście przychodzili i odchodzili. Zjedli przyrządzone na barbeque kiełbasy i kotlety. Przy barbeque uwijał się jak zwykle przewodniczący Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów w Mississaudze kolega Sławek Basiukiewicz. Przewodnicząca Oddziału w Toronto, Krystyna Sroczyńska, zadbała o kawę i kuchnię. Przyszło tak razem około pięćdziesięciu osób. Kolega Michał Kiełb, podobnie jak przy innych tego rodzaju spotkaniach, opowiadał ciekawe rzeczy o polowaniach na zwierzęta tak ze strzelbą jak i z kamerą. Opowiadał też o samych zwierzętach, o strażnikach leśnych i o policji w Kanadzie. Tak, tak, z policją i strażnikami na północy Ontario nie ma żartów.

Wszystkim społecznikom pracujacym dla Parku członkowie Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie dziękują za pracę i życzą dużo zdrowia!

JN


Jesienny piknik SIP

23 września 2017

We wrześniu Oddział Mississauga i Oddział Toronto przy wsparciu Zarządu Głównego SIP po raz kolejny zaprosiły członków, rodziny i przyjaciół ze wszystkich oddziałów na jesienny piknik SIP.

Pikniki spełniają ważną rolę w integracji Stowarzyszenia. Zbliżają członkow i oddziały do siebie. Zdarza się, że przyjeżdźają na piknik osoby obce, a żegnają się w gronie przyjaciół. Wszyscy przynoszą sałatki, owoce i przysmaki, resztę przygotowują organizatorzy: BBQ z kiełbaskami i schabem, pieczywo, napoje.

Pikniki odbywają się w Parku im. Ignacego Paderewskiego w mieście Vaughan koło Toronto. Park, z piekną salą hetmańską, dostępem do zaplecza z pełnym wyposażeniem gospodarczym zawdzięczamy Placówce 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) z komendantem Krzysztofem Tomczakiem.

W sali hetmańskiej Parku im. Ignacego Paderewskiego, oprócz portretów wielkich polskich królów i wodzów, zgromadzone zostały cenne pamiątki wojskowe. Park w coraz większym stopniu staje się symbolem polskości. Tu postawiony został wysoki stalowy krzyż, znak naszego przywiązania do cywilizacji chrzescijańskiej. Na wzniesieniu znajduje się Pomnik Bohaterów Bitwy o Monte Cassino. W Aleji Dębów Katyńskich rośnie już kilkadziesiąt dębów zasadzonych w hołdzie oficerom pomordowanym w Katyniu, których rodziny mieszkają w Toronto i okolicy. W Parku odbywają się uroczystości, związane z ważnymi rocznicami chwały polskiego oręża.


17 Października 2017 – początek sezonu po przerwie wakacyjnej, sprawy organizacyjne, relacja Hieronima ze zjazdu KPK w Burlington, oraz relacja Michała z poligonu na Kaszubach


Opłatek w gościnnych salach Cyclone Mfg

2017



To był bardzo przyjemny wieczór – bogato zastawiony stół, dobre nastroje, humory i rozmowy.

Mieliśmy zaszczyt gościć Hieronima Teresińskiego – prezesa ZG SIP, Krystynę Sroczyńską – prezesa SIP O/Toronto, Andrzeja Felinczaka – prezesa O/Hamilton. Był również Genadij Makarewicz – Skarbnik ZG SIP. Hieronim odczytał krótką modlitwę przed podzieleniem się opłatkiem.

Wieczór zgromadził zupełnie duży kaliber działaczy polonijnych. Andrzej Sochaj, który udziela gościny Ooddziałowi Misissauga – Cyclone producent części dla przemysłu lotniczego to największy prywatny Machine Shop na kontynencie, Andrzej jest wice prezesem Rady SIP.

Był obecny kol. Jan Cytowski – b. prezes Rady Polonii Świata. W istocie to Jan przyczynił się i był założycielem Oddziału SIP Mississauga – znacznie wcześniej zanim przyszedł Janusz Łabędź – którego przyprowadził też z Magny kol. Cytowski. Przedtem prezesem  był Zbigniew Gwiazda, potem Jarek Goszczyński, a skarbnikiem Krystyna Tautt.

Obecni byli Staszek Kulina – vice prezes KPK Misssissauga i Basia Stadnik z KPK Mississauga – działaczka harcerska – współorganizatorka Światowego Zlotu ZHP pgk w Tamaracouta, Quebec 2017. Basia jest Kierowniczka Organizacji Przyjaciół Harcerstwa w ZHP Kanada.

Kol. Ryszard Sochoń – był kiedyś prezesem Związku Narodowego Polskiego, a na którymś z wcześniejszych pikników razem z Leszkiem Szafranem dali popis swoich możliwości wokalnych – kol. Leszek Szafran jest uczestnikiem Chóru  Kościelnego w Mississauga. Była również Agnieszka Zagórska z zespołu Harnasie – ale jakoś kolęd nie śpiewaliśmy.

Kol. Michał  Kielb – niestrudzony gawędziarz – tym razem opowiadał o zaletach Trabanta kombi dla myśliwego i o tym jak mu uciekł upolowany dzik.

To był bardzo przyjemny wieczór. Wszyscy spędzili mile czas i byli zadowoleni.

S. Basiukiewicz


January 2018 – Spotkanie na temat CETA Comprehensive Economic Trade Agreement. Prezenter Z Polskiej Izby Handlowej w Kanadzie.

February 2018 – OSTATKI – pączki i kawa

March -2018 Prezentacja o Teoria Gier – Zastosowanie Teorii Gier w zarządzaniu Produkcja Prelekcja na temat zastosowania „Teorii Gier” – w zarządzaniu, przemysłem, produkcją, ekonomią, w relacjach interpersonalnych, w negocjacjach handlowych, w grach losowych i hazardowych, - temat obszerny i bardzo ciekawy

Kwiecień 2018 – Sprawy organizacyjne – składki, Strona Internetowa Oddziału , przygotowania do Polish Day.

May 2018 – Sprawy Organizacyjne – SIP Mississauga sponsorem Polish Day Mississauga , przygotowanie Hand out, Prezentacji „Polish Engineers and Canadian Icons”. Przekazanie czeku na sponsorstwo Polish Day.


Mississauga Polish Day

9 czerwca 2018 r.

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie wzięło czynny udział w tegorocznym festiwalu Mississauga Polish Day. Nasza organizacja była sponsorem imprezy, miała tam swoje stoisko informacyjne.

Mississauga Polish Day is the city’s annual Polish cultural festival, celebrating Polish-Canadian contribution towards Canada’s rich cultural mosaic. This year we are celebrating 100 years of Poland’s regained independence. Expect a full day of exciting attractions for visitors of all ages and backgrounds!


Wielki piknik „Na początek lata”

7 lipca 2018

W sobotę 7 lipca w parku. im. I. Paderewskiego miał miejsce tradycyjny piknik SIP, zorganizowany przez Oddział Toronto i Oddział Mississauga przy wsparciu Zarządu Głównego. Było to coroczne spotkanie kolegów i koleżanek wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Ponad 50 osób, w tym goście ze Stowarzyszenia Gdańszczan, spędziło czas na rozmowach towarzyskich wśród przyjaciól i wybornego jedzenia i picia na swieżym powietrzu od wczesnego popołudnia do zmroku po zachodzie słońca.


Pogoda była znakomita. Na wspólnym stole znalazły się sałatki, napoje, słodkie i słone przysmaki. O resztę w tym BBQ, kawa, herbata, zadbali organizatorzy.

Wstęp do parku zawdzięcza SIP Placówce 114 SWAP i jej Komendantowi Krzysztofowi Tomczakowi, ktory zawitał na piknik o zmroku w towarzystwie swojego pięknego psa "Przecinka".



October 2018 – Zebranie prowadził Hieronim. Tematy – nadchodzące zjazdy. Prezentacja Uninterrupted Power Supply

November 2018 – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości SIP Missisauga czynnie uczestniczył w przygotowaniach obchodów 100 lecia niepodległości zorganizowanych przez KPK Okręg Mississauga


Tadeusz Śmietana (1948-2018)

Tadeusz_Smietana

Z przykrością informujemy, że 17 listopada zmarł nasz kolega z SIP Mississauga Tadeusz Śmietana. Wielu z nas znało go, bo stworzył i prowadził szkółkę modelarstwa samolotowego im Jana Żurakowskiego przy Centrum JPII.

Kol. Śmietana był też członkim Polish Teachers Association; Knights of Columbus, i Balsa Beavers MAAC Flying Field.

Różaniec za Zmarłego: w niedzielę o godz 830pm w Turner & Porter przy 2180 Hurontario St na poludnie od Queensway.

Funeral Mass will be held on Monday, November 19, 2018 at the St. Maximilian Kolbe Church, 4260 Cawthra Rd, Mississauga at 11 a.m.


OPŁATEK MISSISSAUGA 2018

Spotkaliśmy się na corocznym opłatku „W przedświątecznym nastroju”–, aby złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

To było bardzo przyjemne spotkanie. Odświętnie zastawione stoły, pogodne i wesołe nastroje, Duża liczba kolegów i zaproszonych gości - przyjaciół. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci. Śpiewaliśmy kolędy – pod kierunkiem mocnych głosów kolegów Ryszarda i Leszka, grał nowy przyjaciel, który przyjechał do nas z daleka.

Wszyscy przyjemnie spędzili czas.

S. Basiukiewicz


Walne Zebranie Oddziału


11 marca 2019 r. odbyło się Walne Zebranie SIP MIssissauga. Zarząd uzyskał absolutorium. Przewodniczącym ponownie został wybrany kol. S. Basiukiewicz.

Szczgóły w sprawozdaniu:

  Sprawozdanie z Walnego Zebrania SIP Oddziału Mississauga  


Dr inż. Bogdan Gajewski o katastrofie samolotu Boeing 737 Max

8 kwietnia 2019

8 kwietnia 2019 w Oddziale Mississauga SIP mieliśmy comiesięczne spotkanie. Tym razem tematem były „Przyczyny katastrofy samolotu Boeing 737 Max”.

Prezenterem był kol. Bogdan Gajewski z oddziału Ottawa, który jest międzynarodowym specjalistą od badania katastrof lotniczych - Certified Member of The International Society of Air Safety Investigators.

Prelekcja była poprzedzona wcześniej przygotowaną prezentacją (MP4, 114 MB).

Trzeba pamiętać, że dochodzenia w sprawie ostatnich katastrof są jeszcze w toku, zatem prezentacja ma charakter poglądowy, inżynierski, opinie wyrażone w tej prezentacji są dyskusją o aspektach technicznych, przeznaczoną dla członków SIP i nie powinna być szerzej upowszechniana.

Po prezentacji kol. Gajewski komentował wydarzenie i odpowiadał na liczne zapytania z sali.

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o relacjach miedzy producentem samolotów a liniami lotniczymi i o przepisach obowiązujących w przemyśle lotniczym od wyjątkowo kompetentnego prezentera.

Warto dodać, że spotkanie z kol. Gajewskim odbyło się on-line via Skype – to innowacja w SIP, jeśli chodzi o zebranie oddziału – ciekawe prezentacje w innych oddziałach mogą być przeprowadzane za pośrdnictwem sieci internetowej.


Zasoby, złoża mineralne w Polsce – ropa i gaz, geotermia, rudy metali

Zebranie Oddziału SIP Mississauga, 13 maja 2019 godz. 19:30, 7300 Rapistan Crt

Głęboko położone polskie złoża ropy naftowej szacowane są na 650 mld ton, co daje 4764,50 mld baryłek. Złoża Arabii Saudyjskiej oszacowane są na 265 mld baryłek!!! Eksploatacja głębokich złóż jest dzisiaj z punktu widzenia technicznego możliwa.

polskie_zloza_mineralne

Niektóre materiały, prezentowane na spotkaniu:

Ogromne zasoby geologiczne Polski - wystąpienie prof. Ryszarda Kozłowskiego - 17.03.2018

Geothermal energy – endless energy (broszura niemieckiej firmy H. Anger’s Söhne, PDF)

Wikipedia: Heat Pomp - Coefficient of performance and lift

Zapraszamy na nasze comiesięczne spotkanie – dla tych, którzy nie mogą być osobiście, prezentacja będzie dostępna również przez SKYPE.


Torontońskie wodociągi

25 maja 2019

W ramach Doors Open Toronto, zwiedziliśmy R. C. Harris Water Treatment Plant, który znajduje się przy Victoria Park Avenue nad jeziorem Ontario.


Widok z zewnątrz: po lewej na dole jest stacja pomp, na górze - stacja filtrów.


Plant zaczął działać w 1941 roku. Obecnie dostarcza ok 30% wody pitnej dla Toronto, maksymalnie 950 milionow litrów dziennie. Woda jest pobierana z jeziora Ontario 2.6km od brzegu na głębokości 15m. Obiekt zbudowany w stylu Art deco i wyłożony mamurami w środku, robi duże wrażenie. Od 1992 stanowi "National Historic Civil Engineering Site".


Stacja pomp, dolny budynek.


Mapa GTA gdzie dostarczana jest woda z RC Harris.


Tu się filtruje woda, grawitacyjnie przeplywa przez filtr.


Korytarz wyłożony marmurami - górny budynek - stacja filtrów.


Mississauga Polish Day

Sobota, 8 czerwca 2019

Jeden z piękniejszych festiwali ulicznych, w jakim mieliśmy przyjemność uczestniczyć

Różnorodność występów, różnorodność oferty artystycznej – chóry, tańce ludowe, zespoły rockowe, wyjątkowo wysoki poziom artystów, pomysły – utalentowani artyści i młodzież, mnogość organizacji polonijnych – różny wiek uczestników – od harcerzy po seniorów do duża praca choreografów – prowadzących zespoły. W tym roku zespół Radość –Joy zaprezentował nie tylko tradycyjne występy ludowe,ale również bardzo nowoczesny balet.



Marek J.GOLDYN FOTO - Euro Canada News

Marek J.GOLDYN FOTO - Euro Canada News

Marek J.GOLDYN FOTO - Euro Canada News.


Piknik na początek lata 2019

6 - 7 Lipca 2019

Inauguracyjny letni piknik naszego Oddziału odbył się w pierwszy weekend lipca. Tym razem na prywatnym Cottage w pięknej okolicy, blisko piaszczystej, słonecznej plaży nad Georgian Bay, koło Balm Bach, Ontario.

Piknik trwał dwa dni z możliwością noclegu.

Była piękna pogoda – upalne lato w pełni, dobre jedzenie, dobra atmosfera; spacery po plaży, kąpiel w jeziorze, (kto chciał, woda na początku lipca jeszcze zimna), wieczorem ognisko i pieczenie kiełbasek na żywym ogniu.

Wszyscy świetnie odpoczęli, zachwalali dobre powietrze – tak różne niż w dusznym mieście.

Część osób przyjechała na krótko - trzy, cztery godziny, część została na cały dzień lub dwa.

Entuzjaści wybrali się na wycieczkę rowerową po jednej z licznych w okolicy ścieżek leśnych (Simco Trails). Zdjęć zapomnieliśmy zrobić!

W sierpniu planujemy następny piknik i koleżeńskie spotkanie – może będzie cieplejsza woda w jeziorze.

Sławek Basiukiewicz


Drugi piknik letni oddziału Mississaga!

17-18 sierpnia 2019, Tiny Beaches nad Georgian Bay

Powtórka piknikowa udała się znakomicie: piękne miejsce, piaszczysta plaża, spacery, teraz cieplejsza woda; wieczorem ognisko, dla chętnych scieżki rowerowe, w lesie grzyby (i komary) - słowem cały weekend pełen atrakcji!


Zebranie Oddziału: prelekcja o 5G, sprawy organizacyjne

1 października 2019

We wtorek, 1 października, spotkaliśmy się, jak zwykle, w siedzibie Cyclone Mfg.


Kol. Hieronim Teresiński zaprezentował postęp prac nad technologią telefonii komórkowej 5G na świecie, podstawy techniczne, uwarunkowania, perspektywy, zagrożenia.

Temat bardzo obszerny - wiodąca i szybko rozwijająca sie dziedzina techniki obejmująca bardzo szeroki zakres wiedzy. Przekrojowa prezentacja - współzależności miedzy mocą, częstotliwościami, długością fal , tłumieniem fal , współdziałaniu istniejących systemów, wpływem na zdrowie.

Prelekcja była ilustrowana slajdami.

Kol. Basiukiewicz omówił niedawne zebranie Rady Dyrektorów SIP. Zarząd Główny proponuje daleko idące zmiany w statucie Organizacji, co powinno spotkać się rzeczową dyskusją wśród członków we wszystkich oddziałach.

Zapowiedziano, że walny zjazd sprawozdawczy Stowarzyszenia odędzie się w listopadzie b.r. w Kitchener.





Boeing 737 MAX crash investigation


5 listopada 2019

W ramach zebrania Oddziału mieliśmy prezentację na temat "Boeing 737 MAX - Raport z wypadku Lion Air w interpretacji mediów".

Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie – obecnych było 16 osób, w tym dwie on-line. Prezenterem (on-line) był kol. Bogdan Gajewski.

Obecni: A. Sochaj, H. Teresiński, L.Szafran, G. Plusa , Kris Przemieniecki, Karol Karol, K. Filaber, Ren Lach, S Kulina, J Kokoszka, Rys Sochoń, R.Kuźniar, Art. Tofilo, S. Basiukiewicz, Zb. Pieciul – organizator konferencji on-line.

Kol. Bogdan Gajewski z Ottawy posiada międzynarodowy certyfikat eksperta od wypadków lotniczych. Pracował dla rządu w Kanadzie - DOT- biorąc udział w procesie wydawania certyfikatów zdolności (Airworthiness) dla Statków Powietrznych.

Tydzień wcześniej było przesłuchanie w Kongresie kierownictwa Boeing – nasze spotkanie było więc na czasie.

Wcześniejsze doniesienia mediów całą winę za katastrofę Boeinga 737 MAX zwalały na producenta samolotu. Bogdan Gajewski po zapoznaniu się z raportami w mediach do końca zwrócił uwagę, że raporty wskazywały również błędy obsługi naziemnej i pilotów linii lotniczej Lion Air.

Przedstawił jak działa w samolocie Automatyczny System Korygowania Kąta Natarcia (MCAS), który odpowiada za utrzymanie poziomego lotu samolotu. Mówił o lotach 737 MAX z Bali do Jakarty i z Jakarty do Depati Amir – ten drugi lot zakończył się katastrofą. Bogdan zwrócił uwagę, że już w pierwszym wymienionym locie były trudności z czujnikiem kąta natarcia (AOA) – jednak nieraportowane przez pilotów. Czujnik był wymieniony, ale nie był odpowiednio kalibrowany.

Rozwinęła się dyskusja. Dyskutanci zwracali uwagę, że mimo błędów obsługi naziemnej również konstrukcja Boeinga jest wadliwa skoro powoduje błędy obsługi i pilotów.

Bogdan opowiadał o roli agencji rządowych regulujących ruch lotniczy i produkcję samolotów - FAA w USA i DOT w Kanadzie, wzajemne zależności miedzy producentami, a liniami lotniczymi, jak również o treningu pilotów na symulatorach i licencjach pilotów.

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o mechanice lotu, o produkcji, przepisach, jak działa rynek i przemysł lotniczy, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo lotu i pasażerów.



Święto Niepodległości


Niedziela, 10 listopada 2019

Z okazji Remembrance Day i 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę delegacja Oddziału złożyła wieniec pod Pomnikiem Patrioty w Mississauga. Obecni byli Renata Lach, R. Sochoń, S. Basiukiewicz, A. Sochaj, J. Kokoszka, H. Teresiński, G. Plusa, S. Kulina.

więcej...

Promocja wspólnych inwestycji na rynkach polskim i kanadyjskim


22 listopada 2019 r Stowarzyszenie Inżynierów Polskich (Oddział Mississauga), zorganizowało spotkanie z Panem Bogdanem Szafrańskim (MBA), członkiem rady nadzorczej Polskiego Funduszu Rozwoju – czołowej polskiej grupy finansowej dysponującej kwotą prawie 6 miliardów CAD (17 mld  PLN) na inwestycje.

Podczas wykładu prelegent omawiał następujące tematy:

  • Promocja wspólnych inwestycji i odkrywanie szans na wymianę doświadczeń i ekspansji firm polskich na rynku kanadyjskim i kanadyjskich inwestorów na rynku polskim.
  • Atrakcyjność inwestycyjna i biznesowa Polski, jako lidera Europy Środkowej (korzystna lokalizacja do ekspansji na Zachód, jak i na Wschód).
  • CETA - umowa o wolnym handlu z Kanadą. Zwiększenie polsko-kanadyjskich inwestycji i handlu. Ułatwienia w wymianie gospodarczej z Polską i z Unią Europejską .
  • Rola Polskiego Funduszu Rozwoju w powyższych obszarach.


Bogdan Szafrański (z prawej) podczas spotkania w Toronto.
Fot: Marek GOLDYN FOTO/ Euro Canada News

Spotkanie z Bogdanem Szafrańskim w Toronto. Fot: Marek GOLDYN FOTO/ Euro Canada News


Ulotka zapowiadająca spotkanie n.t. PFR  



Noworoczne spotkanie Oddziału Mississauga

14 stycznia 2020

We wtorek, 14 stycznia, spotkaliśmy się w siedzibie Cyclone Manufacturing na specjalnym zebraniu świątecznym. Była okazja do złożenia sobie życzeń i przełamania się opłatkiem. Nastroje dopisały a rozmaitość smakołyków i łakoci przeszła najśmielsze oczekiwania.


Zebranie Oddziału

Wtorek, 4 lutego 2020

Tematem prelekcji Sławomira Basiukiewicza był "Wkład Polaków w rozwój elektroniki i komputerów". Omawiane sylwetki to Jan Czochralski, Ryszard Malinowski, Juliusz Lilienfeld, Jacek R. Karpiński i Jack Tramiel (Jacek Trzmiel).

więcej...


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2020

Dzisiaj, kiedy nagonka na Polskę w środowiskach zachodniego neoliberalizmu nabrała rozpędu, kiedy musimy sami walczyć o prawdę i naszą polską godność, chcemy ją dzielić z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy stawić czoła antypolskim opiniom i swoistej narracji kreowanej przez wrogie suwerenności Polski środowiska.

1 marca w uroczystości przy Pomniku Katyńskm w Toronto udział wzięło m.in. liczne grono członków naszego Stowarzyszenia.


Z historii przemysłu lotniczego

Secret blueprints help tell the story of the ill-fated Avro Arrow project


Fot. Gabriela Panza-Beltrandi / Global News


Secret blueprints are now on display at the Diefenbaker Canada Centre in Saskatoon as part of an exhibit telling the story of the Arrow.

All material associated with the Avro Arrow were ordered destroyed by the Canadian government when the project was cancelled in 1959. Ken Barnes ignored the order — he kept a set of the original blueprints he had drafted.


Zobacz więcej na Global News

Touch the Sky: The Story of Avro Canada
Exhibit on display from November 12, 2019 to April 2020

Raise the Avro Arrow: Group looks to recover prototypes from Lake Ontario, 60 years later


Comiesięczne zebranie Oddziału Mississauga

10 marca 2020

Na zebraniu było obecnych 15 osób.

Omawialiśmy sytuację w SIP między ostatnimi Zjazdami i po Zjeździe w Kitchener. Decyzją 58 Walnego Zjazdu w Kitchener ma powstać Komisja Statutowa złożona z przedstawicieli wszystkich oddziałów w celu zaproponowania poprawek do Statutu.

W oddziale Mississauga przegłosowaliśmy powołanie Komisji Statutowej oddziału, która zajmie się opracowaniem poprawek do obecnego Statutu, przedyskutuje to w oddziale i prześle propozycje do Rady. Będzie to kontynuacja naszych wcześniejszych wypowiedzi. Chodzi o transparentność dyskusji i udział wszystkich członków oddziału. Wniosek przyjęto przez aklamację wszystkich zebranych.

Krzysztof Filaber, znany i ceniony fotograf, przedstawił kilka swoich prac i podzielił się swoim bogatym doświadczeniem.

Dyskusję o naszym udziale w Mississauga Polish Day w czerwcu przenieśliśmy na późniejszy termin.


Witold Gadowski w Kanadzie

Fot. H. Teresiński


Członkowie SIP z naszego Oddziału wzieli licznie udział w spotkaniach autorskich goszczącego w Kanadzie pisarza i komentatora Witolda Gadowskiego.

Janusz Niemczyk: Spotkanie z Witoldem Gadowskim, obserwacje (Goniec)
PISANKI

Wielkanoc 2020


W imieniu Zarządu o/Mississauga i swoim własnym niech mi będzie wolno złożyć życzenia dla wszystkich koleżanek i kolegów w Stowarzyszeniu Inżynierów Polskich w Kanadzie: Smacznego jajka i mokrego Dyngusa!

Wesołego Alleluja!

Moc serdeczności –
Sławek Basiukiewicz



Praca na odległość:
aspekty techniczne i byznesowe

Zebranie Oddziału 12 maja 2020


Tym razem spotkaliśmy się on-line:
kol. Renata Lach mówiła o praktycznych rozwiązaniach technicznych pracy zdalnej. Pozostali uczestnicy dzielili się doświadczeniami z własnego podwórka.

W czasie kwarantanny aktywność Oddziału przeniosła się do internetu, gdzie trwa wielowątkowa dyskusja na tematy aktualne. Jednym z ciekawszych wątków są wynikłe z sytuacji zmiany w zarządzaniu firmami i coraz powszechniejsze świadczenie pracy na odległość.

  Artykuł Kol. Renaty Lach, w którym dzieli się doświadczeniami z pracy "on-line" i opisuje techniczną stronę pracy zdalnej.


Battery day is coming

23 czerwca mieliśmy zebranie oddziału Mississauga w ramach luzowania ograniczeń związanych z epidemią.

Hieronim przygotował prezentacje na temat Tesla Electrical Car – Battery day is coming.

Prezentacja była wyjątkowo ciekawa – dotyczyła wielu aspektów techniki związanych z projektem „1 milions miles Battery”.

To nie chodzi tylko o przemysł samochodowy – nowy rodzaj baterii, nad którą pracuje Tesla zmieni całkowicie rynek energetyczny. Auto nie tylko stanie się środkiem transportu, ale również akumulatorem energii i po podłączeniu do sieci energetycznej stanie się źródłem energii. To przełom technologiczny nie tylko w energetyce.

Samochód może być podłączony do sieci energetycznej (V2G – Vehicle to Grid) i stać się VPP – Virtual Power Plant. Producenci energii elektrycznej nie mają zdolności magazynowania energii.

Już w tej chwili 1 milion samochodów Tesli na drogach przy średniej pojemności baterii 75kWh daje 75 gigawatów godzin energii. Prezentacja nadmieniała temat recylingu zużytych baterii – firma Redwood. Prezentacja poruszała również skutki finansowe tego przełomu technologicznego, jakim jest „1 milons miles battery”

Link do filmu Battery Day is Coming!


Piknik Lato 2020

W dniach 11 i 12 lipca mieliśmy kolejny piknik Oddziału SIP Mississauga w Tiny Beaches nad piękną Georgian Bay – chwila oddechu od wielkomiejskiego upału w Toronto i Mississauga. W sobotę 11 lipca pogoda zmieniła się i dzień był deszczowo-burzowy; dobre jedzenie - bbq i wykwintne sałatki. Mimo niestabilnej pogody udało się wieczorem rozpalić ognisko, posiedzieć przy ognisku i upiec kiełbaski na żywym ogniu – smakuje zupełnie inaczej.

Dla wytrwałych, którzy zdecydowali się przenocować – następny dzień powitał nas piękną słoneczną pogodą. Ci, co zostali cieszyli się spacerami, słońcem, plażą i kąpielą w już ciepłej wodzie. To był udany weekend z prośbami o następny piknik w sierpniu.

Sławek Basiukiewicz


Uczcijmy 76 Rocznicę Powstania Warszawskiego

kotwica

„Moja babcia pozostawiła we mnie przekonanie, że powstanie trwało tak naprawdę pięć lat, przez całą okupację, w którym to okresie, jeszcze przed 1 sierpnia, stracono ponad 20 tys. osób, a totalitarny terror miał złamać człowieka całościowo, włącznie z duszą. I pośród represji, biedy, niedoborów i strachu przechodnie codziennie mogli oglądać znak Polski Walczącej – malowany na murach przez harcerzy symbol, który dodawał otuchy i ratował człowieczeństwo” -

- Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. (wpolityce.pl)


Piknik na zakończenie lata

12-13 września 2020 - Tiny Beaches


Pogoda dopisała, chociaż prognozy były różne. Piknik wypadł świetnie. W sumie przewinęło się co najmniej 16 osób.

Spędziliśmy dobrze czas przy wspólnym posiłku, a wieczorem przy ognisku. Niektórzy wybrali się na wycieczkę rowerową, inni woleli spacer na plaży lub zbieranie grzybów w lesie. Część przenocowała.

Wszyscy dobrze wypoczęli na świeżym powietrzu, w pięknej okolicy, z dala od miasta, wolni od codziennych trosk, a rozmowom i dowcipom nie było końca.

Kolejne dobre i udane spotkanie Oddziału na zakończenie lata!

Sławek


Zebranie Oddziału

22 września 2020


Po udanych piknikach w okresie letnim spotkaliśmy się na zebraniu inaugurującym sezon 2020/2021. Uczestniczyło 10 osób.

Przedmiotem zebrania było ustalenie planu prezentacji na nasze kolejne spotkania – wywołało to dość ożywioną dyskusję o tematyce przyszłych spotkań.


Otwarcie sezonu 2020/2021

6 października 2020

Kolega Michał Kiełb, niestrudzony badacz przyrody, wystąpił z prezentacją p.t. „Świat dzikich zwierząt wobec obecnej cywilizacji”. Prezentacja przyciągnęła całkiem spore grono zainteresowanych osób, w tym gości ze Stowarzyszenia Myśliwych Polskich w Kanadzie – to część prezentacji, jako cykl edukacyjny dla myśliwych.

Prezentacja obejmowała takie zagadnienia jak:

  • Biocenoza – zespół roślinności (flory) i zwierząt (fauny) żyjących na danym terenie
  • Uzależnienie Flory i Fauny od cywilizacji – Pełna dzikość - mizantropia; niepełna dzikość -Synantropia
  • Współżycie zwierząt z ludźmi od wielu pokoleń
  • Unikalność Kniei kanadyjskiej

Kol. Michał stworzył projekt badawczy z Ekologii Przyrody – przedmiot zainteresowania środowisk akademickich w Polsce i w Kanadzie. Michał przedstawił swoje akademickie wykształcenie. Sam był projektodawcą wielu przemyślnych wabików – tak, aby ściągnąć zwierzęta i móc je sfotografować. Jak twierdzi autor projektu – poligon doświadczalny nigdy by nie powstał, gdyby nie pomoc kolegów ze Stowarzyszenia Inżynierów – przygotowaniem i obsługą kamer zajął się kol. Hieronim Teresiński; w wykonaniu wabików – działających latem i zimą - bardzo pomógł kol. Andrzej Sochaj.

Prezentacja była ilustrowana wieloma slajdami.


Problemy zdrowotne w okresie
przymusowej izolacji

9 listopada 2020 r.


Na kolejnym miesięcznym zebraniu oddziału Mississauga prezenterem była Małgorzata Nowicki.

Od połowy marca 2020 temat wirusa SARS-CoV-2 i pandemii Covid-19. zdominował nasze życie – mamy lockdowny, musimy nosić maseczki, mamy liczne ograniczenia. Temat gorący i na czasie.

Kol. Małgorzata przedstawiła nam szerszy obraz z punktu widzenia medycznego.

Pogadanka dotyczyła powyższego tematu i podzielona została na kilka zagadnień.

I. Zarys historyczny

1. Naukowcy, lekarze, których odkrycia/prace miały przełomowe znaczenie w rozwoju nauki (mikrobiologii), lecznictwa, higieny i profilaktyki:

  • Edward Jenner - próba pierwszej szczepionki
  • Ignaz Semmelwise - pionier antyseptyki/odkażania
  • Louis Pasteur - ojciec mikrobiologii, szczepionka przeciwko wściekliźnie
  • Alexander Flemming - odkrycie penicyliny

2. Przeszłe pandemie i epidemie XX wieku:

  • Grypa tzw. hiszpanka
  • SARS 1- 2003 (Severe Acute Respiratory Syndrome)
  • MERS (Middle East Respiratory Syndrome)

II. Pandemia COVID-19 wywołana wirusem SARS-CoV-2.

  1. Charakterystyka wirusa SARS-CoV-2
  2. Procesy patologiczne zachodzące w organizmie ludzkim w czasie rozwiniętej choroby COVID-19 w oparciu o dotychczasowo udokumentowane raporty medyczne
  3. Metody leczenia stosowane, w różnych krajach, u chorych na COVD-19

III. Odporność (Immunologia)

  1. Charakterystyka i rola odporności wrodzonej i nabytej
  2. Dostępne środki i metody podniesienia odporności w oparciu o dotychczasową wiedzę medyczną i bieżące prace naukowe odnośnie zakażenia wirusem SARS-CoV-2
  3. Rola szczepionek

IV. Diagnostyka dotycząca zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

1. RT PCR test


List z Polski




Cicha noc, święta noc...

21 grudnia 2020

21 grudnia wieczorem spotkaliśmy się za pośrednictwem platformy ZOOM, żeby złożyć sobie nawzajem najlepsze życzenia świąteczne! Wesołych Świąt !